Conform metodologiei Universitatii Bucuresti si a deciziei Consiliului FJSC, criteriile de cazare sunt:

1. Sunt cazati cu prioritate, in prima clasa de repartizare, studentii care fac parte din categoria cazurilor sociale, cu conditia de a avea maxim 4 restante. Comisia de cazare va analiza posibilitatea acordarii unui loc de cazare si acelor cazuri sociale care au mai mult de patru restante, putand decide in situatii deosebite in functie de gravitatea oricarui caz particular.
2. Sunt cazati cu prioritate, in a doua clasa de repartizare, studentii integralisti – sunt considerati studenti integralisti studentii care au promovat toate examenele la finalul sesiunii de vara din iunie 2012.
3. In masura in care dupa epuizarea celor doua clase de repartizare vor exista locuri disponibile, vor avea prioritate, in a treia clasa de repartizare, studentii care devin integralisti dupa promovarea tuturor examenelor la finalul sesiunii de restante din toamna, respectiv din septembrie 2012.
In toate cele trei cazuri, comisia de cazare va aplica principiul continuitatii, in sensul ca un student eligibil pentru cazare si care isi exprima optiunea de a-si pastra camera avuta in anul universitar precedent, va fi cazat in aceeasi camera, in masura in care acest lucru este posibil si fara a afecta ordinea de prioritate a claselor de repartizare.